Wśród rozlicznych propozycji strojów kąpielowych są również takie, które przystosowane są wyłącznie pływaków. Pływackie kostiumy kąpielowe niekiedy mogą nieco odbiegać swoim wyglądem od tradycyjnego bikini. Są wśród nich  zarówno kostiumy dla kobiet, mężczyzn, a także dziecięce stroje kąpielowe.

Przede wszystkim stroje pływackie wykonane są z innych materiałów niż te tradycyjne. Ich zadaniem jest zapewnienie opływowości, nie może w żaden sposób krępować ruchów sportowca, który musi czuć się w nim wygodnie i komfortowo. Główną cechą pływackiego stroju kąpielowego jest podwyższona odporność na działanie chloru.

W przypadku pań często  są to kostiumy jednoczęściowe. Przede wszystkim tego rodzaju strój musi być idealne dopasowany do ciała. Niektóre z nich posiadają wkładki modelujące biust, podobnie jak bikini push-up. Ramiączka mogą być tradycyjne lub także krzyżowane na plecach. Pływacki strój nie oznacza jedynie tego, że musi być praktyczny. Powinien przy tym zachować walory estetyczne. Damski strój pływacki tworzyć może zestaw: top i szorty. Inny wariant to tzw. kombinezon pływacki – połączenie topu oraz spodenek do kolan. Wybór z pewnością zależy od indywidualnych potrzeb każdego sportowca.

Panowie także mają liczny wybór spośród pływackich strojów. Mogą to być tradycyjne kąpielówki, przy czym wykonane ze specjalnych materiałów. Muszą dobrze przylegać do ciała, zapewniając przy tym swobodne poruszanie się. Tak samo jest w przypadku spodenek pływackich z przedłużonymi nogawkami – do wysokości uda bądź też kolana. Ważne, by osoba nosząca czuła się w nich dobrze i wygonie.

Jeśli chodzi o kolorystykę strojów pływackich zarówno dla kobiet i dla mężczyzn nie ma żadnych ograniczeń. Dostępne to wszelkie barwy, według własnych upodobań - niebieski, szary, czerwony, zielony.

Jak się okazuje stroje kąpielowe są odpowiednie do każdej okoliczności, czy to wyjście na plażę, do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych, czy do samego pływania. Wiadomo, że szczególną wagę do tego, jaki na daną okazję prezentujemy strój, przywiązują sportowcy, których pasją jest pływanie. Dla nich jednak ma to szczególne znaczenie, ponieważ po części może być ułatwieniem w drodze do wygranych zawodów.

strój kąpielowy